24 Nisan 2018 Salı

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? konu görseli
Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? 

Kadınlar, hamileliklerinin son dönemlerinde yaklaşıldığında çalıştıkları işlerden ayrılarak bebeğiyle kavuşmak için günler saymaya başlamaktadır. Oldukça heyecanlı olarak gösterilen bu dönem, doğum ile birlikte tarif edilemeyen bir duyguya katılmaya neden olmakta. Özellikle çalışan annelerin işlerinden ayrılmaları ile beraber ekonomik açıdan sıkıntıya düştükleri gözlemlemekte. 

Bir yandan eşlerine destek olamayan, bir yandan da bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çeken kadınlar yaşadıkları sorunlar için alternatif yardımlar aramakta olup bazı yerlerden destek aramaktadırlar. Bu konuda devletin bazı çözüm önerilerinin bulunduğunu, kadınların doğumdan sonraki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için belirli bir tutarda doğum parası almalarını olanak sağladıklarını söyleyebiliriz. 

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? 

Doğum parası alabilmek için tek şartın yakın tarihte doğum yapmak olduğunu belirtmek istiyoruz. Doğum parası konusunda 2015 yılında çalışma yapan devlet, 2015 yılından bu yana başvuruda bulunan her yeni annelere ödenek ayırarak belirli oranda destek vermektedir. Bununla birlikte doğum parasında istenilen ekstra şartlara bakacak olursak; 

Doğum parası başvurusunda bulunan anne ya da babanın en az 120 günlük bir sigorta ya da Bağkur priminin yatmış olması gerekmekte. Aynı zamanda mavi kart sahibi olan kişilerin de doğum parası alabildikleri belirtilmektedir. Başvurular, il merkezleri içerisinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine yapılacak bir görüşmede ne yapılmakta. İlçe merkezlerinde yer alan kişiler, aynı başvuruyu kaymakamlıklar üzerinden de kolaylıkla yapabilmektedir. Başvurular sırasında yeni doğan bebeğin kimliği kesinlikle bulundurulmalıdır.

Etiketler:doğum parası almak için ne kadar sigortalı olmak gerekir, çalışmayan kadın doğum parası ne kadar, 2018 doğum rapor parası ne kadar, doğum parası için gerekli evraklar, doğum parası hesaplama 2018, , doğum parası ne zaman ödenir, doğum parası başvuru, doğum parası alma şartları

0 yorum:

Yorum Gönder

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? bağlantısına atacağınız yorumlarda argo barındırmayınız.
2- Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? bağlantısına atacağınız yorumlarda küfür barındırmayınız.
3- Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? bağlantısına atacağınız yorumları saygı çerçevesinde atınız.
Aksi halde Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? bağlantısına atacağınız yorumlar onaylanmayacaktır.