25 Nisan 2018 Çarşamba

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Zorunlu hale getirilen genel sağlık sigortası, son zamanlarda birçok kişi tarafından merak edilmekte. Bu sigortaya başvurunun nasıl yapılacağını, başvuru yapılmaz ise herhangi bir cezanın bulunup bulunmadığı en çok araştırılan konular arasında yer almakta.

Öncelikle Genel sağlık sigortasının aylık gelirler üzerinden yapıldığını belirtelim. Sigorta yaptırmadan önce gelir testi yaptırması gereken kişiler, aylık gelirlerine göre belirli bir miktar sigorta ücreti ödemek dediler. Yani asgari ücret ile çalışan kişi ile memur kişinin sigorta ücretleri farklı olarak hesaplanmaktadır.

Genel sağlık sigortasının bireysel olarak yapılmadığını, hane bazında aile üyelerinin tamamını kapsayacak şekilde yapıldığını belirtmek isteriz. Başvuru yapmadan önce ikametgah adresinizi güncellemenizi, doğru olarak girilmeyen ikametgah adresleri sonucunda başvuruların olumsuz olarak değerlendirildiğini hatırlatmak isteriz. Hane bazında yapılan genel sağlık sigortasının başvurusunu nasıl yapıldığını anlatacak olursak;

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı konu görseli
Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvuruları, il merkezleri içerisinde bulunan sosyal güvenlik kurumu üzerinden yapılmaktadır. İlçe merkezlerinde yaşayan kişiler, başvuru yapmak istemeleri durumunda ilçe merkezlerinden sorumlu kaymakamlıkların Sosyal Hizmetler birimlerine başvurmaları gerekmektedir. İlgili birimler telefondan iletilecek dilekçeyi doldurmanız durumunda başvurunuzu doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Yapılan başvurular sonucunda incelemeler başlatan yetkili birim ilk olarak gelir testinin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığına bakacaktır. Bu konu hakkında yalan beyanname iletilmesi durumunda ayrıca bir soruşturma başlatan ilgili birim, kişilerin ceza almasına kadar giden işlemler başlatmakta. Başvuru sonuçları, E-Devlet üzerinden yayınlanmakta olup ayrıntılı bir şekilde listelenmekte.

E-Devlet sistemine giriş yapan kişiler, üst bölümde yer alan arama kutusuna "Genel Sağlık Sigortası" yazarak bir arama yapmaları durumunda başvuru sonuç alanına kısa yoldan ulaşabilirler. Başvuruları olumsuz olan kişiler, hangi alanda hatayı yaptıklarına ilişkin geri bildirimi de yine bu alandan görebilirler.

Genel Sağlık Sigortası Minimum Ödeme Tutarı 

Genel sağlık sigortası başvurusu yapan kişiler, başvurular sırasında hane bazında ödeyecekleri sigorta tutarını da görmektedirler. Asgari ücret üzerinden maaş alan kişiler, eğer herhangi bir ek gelirleri yok ise minimum tutar üzerinden Genel Sağlık sigortasını yaptıra bilmektedirler. Minimum ödeme tutarı 2018 mart ayı itibariyle güncellenmiş olup 61 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam, gelirinizi oranda yükselmekte olup değişkenlik gösterebilmektedir. Ödemeler, her ay düzenli olarak PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. İsterseniz banka kartları ve kredi kartları üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumlarda argo barındırmayınız.
2- Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumlarda küfür barındırmayınız.
3- Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumları saygı çerçevesinde atınız.
Aksi halde Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumlar onaylanmayacaktır.