25 Nisan 2018 Çarşamba

Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır?

Devlet, alanda olduğu gibi Yeni doğum yapmış annelere de belirli bir miktarda ödenek vererek çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlamakta. Çocuk süt parası olarak yapılan bu yardım başvuruları olumlu sonuçlanan tüm yeni annelere belirli bir süreye kadar nakit para şeklinde yapılmakta. Bu yazımız içerisinde, süt parası ile ilgili merak edilen tüm ayrıntıları dile getirerek aklındaki soru işaretlerini cevaplar vermeye çalışacağız.

Süt parası hem anne hem de baba tarafından yapılabilecek kısa bir başvuru ile sağlanmakta. Bu konuda bebeği yeni doğan kişiler, bebeklere üzerinden çıkardıkları kimlikler ile Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden alınmakta. Bebeğin dünyaya sağ olarak dünyaya gelmesi, çalışan anne ve babaları doğumdan 120 gün öncesine kadar Sigorta ve Bağkur primlerinin kesinlikle yatırılmış olması gerekmekte. Bağkur güvencesi bulunan kişilerin son 120 gün öncesine kadar prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.

Süt Parası Ne Kadar?

Yeni doğan bebeğin bakım ve beslenme masraflarını karşılamakta zorlanan kişiler, süt parası üzerinden bebeklerinin masraflarını devlet tarafından karşılanmasını sağlamakta. 2018 yılında yapılan düzenlemeler sonucunda süt parasının 150 TL'ye yükseltildiğini söyleyebiliriz. Başvuruları sonucunda süt parası almaya hak kazanan kişiler, bu parayı ne kadar süreyle alacaklarında merak etmektedirler.

Süt Parası Kaç Ay Alınır? 

Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır? adlı yazı görseli
Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır?
150 TL gibi bir rakam bir bebeğin bir aylık ihtiyacını karşılama konusunda oldukça yeterlidir. Birçok kişi, kaç ay boyunca bu desteğin verilmeye devam edeceğini merak etmekte. Bu konuda bir kötü haberimiz bozmakta; süt parası ailelere sadece bir kereye mahsus olarak verilen bir destektir. Bir kez ödeme alan aileler maalesef bir sonraki ay destekten yararlanmaktadırlar. 

Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 

Bir defa daha olsa ailelerin sıkıntılı zamanlarında ilaç gibi gelen bu ödeneğe başvurmak için bazı evraklar hazırlamanız gerekmekte. Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar;

Doğum Belgesi: Hastaneler tarafından yeni doğan her bebek için ailelere verilen doğum belgesi, doğum ile ilgili tüm ayrıntıları tutuldu özel bir evrak türüdür. Süt parası başvurularında bu evrakın olmaması durumunda başvuruların dikkate dahi alınmadığını söyleyebiliriz.

Kimlik Fotokopisi: Süt parası almak isteyen anne yada babaya ait kimlik fotokopisi başvuru dosyası içerisinde yer almalıdır.

Süt Parası Başvuru Nasıl Yapılır? 

Süt parası için başvuruda bulunmak isteyen aileler, başvuruyu hangi kuruma yapacakları konusunda da bilgi sahip olmak istemektedir. İl merkezleri içerisinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek üst bölümde Hazırladığınız evraklar ile beraber bir dilekçe ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru sonuçları yapılacak incelemeler sonucunda telefonu kısa sürede ailelere bildirilmekte. Süt parası sorgulama işlemi yapmak isteyen aileler sürekli SGK'ya gitmeleri gerektiğini, E-Devlet üzerinden de süt parası sorgulama işlemi yapabileceklerim etmek isteriz.

Etiketler: süt parası sorgulama telefon, süt parası ne kadar 2018, tc ile süt parası sorgulama, süt parası başvuru formu, süt parası sorgulama ptt, süt parası sorgulama 2018, süt parası başvurusu, süt parası sorgulama ziraat bankası

0 yorum:

Yorum Gönder

Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır? Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumlarda argo barındırmayınız.
2- Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumlarda küfür barındırmayınız.
3- Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumları saygı çerçevesinde atınız.
Aksi halde Süt Parası Nedir? Süt Parası Sorgulama Nereden Yapılır? bağlantısına atacağınız yorumlar onaylanmayacaktır.