2 Eylül 2018 Pazar

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

Aile planlaması açısından oldukça önemli olan doğum kontrol hapı, düzenli bir şekilde kullanılması durumunda istenmeyen gebeliklerin tamamen önüne geçmekte.  Hemen hemen tüm kadınlar tarafından kullanılmaya başlanan bu tür haplar elbette bazı yan etkiler meydana getirmekte. Doğum kontrol hapının kadınlar üstünde meydana getirdiği etkiler ile beraber kilo aldırıp aldırmadığından da bahsetmeye çalışacağız.

Doğum kontrol haplarına yeni başlayan kadınlarda ilk 3, 4 ay içerisinde bulantı, kusma, baş ağrısı, mide yanması gibi yan etkiler meydana gelmektedir. Bu süreç içerisinde bazı kadınlarda kilo alımının meydana gelmesi doğum kontrol hapları kilo aldırır mı sorusunun meydana gelmesine neden olmuştur. İçeriğinde progesteron ve östrojen bulunan bu haplar, rahim içerisinde belirli uyarılar meydana getirmesinden dolayı gebelik oluşumunun önüne geçmekte.

Doğum Kontrol Hapları Kilo mu Aldırıyor?

Doğum kontrol haplarının içerisinde hormon bulunmasından dolayı yukarıda da belirttiğimiz üzere bazı yan etkiler meydana getirebilmekte. Mide bulantısı, kusma, memelerde şişkinlik, baş dönmesi gibi yan etkileri bulunan doğum kontrol hapları, dördüncü ayın tamamlamlanması ile beraber yan etkilerini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Doğum kontrol hapının kilo aldırır mı sorusuna tekrardan dönecek olursak; içeriğinde aynı zamanda progesteron bulunduran bu haplar, bazı kadınların iştahlarının açılmasına neden olmakta. Oldukça hassas olan bu dönemde kilo almamak adına beslenme döneminize dikkat etmenizi öneririz. Bazı kadınlarda iştah açmasından dolayı kilo alımının meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Etiketler: hangi dogum kontrol hapi kilo yapar, kilo yapmayan doğum kontrol hapı, doğum kontrol hapı kilo verdirir mi, en iyi doğum kontrol hapı hangisi, microgynon kilo yaparmi, doğum kontrol hapı zayıflatırmı, doğum kontrol iğnesi kilo aldırırmı

0 yorum:

Yorum Gönder

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı? Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı? bağlantısına atacağınız yorumlarda argo barındırmayınız.
2- Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı? bağlantısına atacağınız yorumlarda küfür barındırmayınız.
3- Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı? bağlantısına atacağınız yorumları saygı çerçevesinde atınız.
Aksi halde Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı? bağlantısına atacağınız yorumlar onaylanmayacaktır.